TwitExpress
Twitter TT Haber Gündem

Ticaret Bakanlığı : Maske Fiyatları Belli Oldu !

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sponsorlu

Daha önce ulusa sesleniş konuşmalarında Covid-19 salgını nedeniyle alınan bir takım önlemlerde esnekliğe gidildiği yönünde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamaların başlıklarından bir tanesi de cerrahi maske satışının izin verilmesi konusuydu. Yapılan bu açıklama ile birlikte vatandaşın mağdur edilmemesi konusunda maske fiyatlarının belirleneceği ve bu fiyatların üzerinde satışınınn yapılamayacağı da vurgulanmıştı. Bugün itibariyle Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan son açıklama ile birlikte maske fiyatları belli oldu.

maske fiyatlari belli oldu

1 Adet Maske 1 TL Olacak

Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen fiyat politikasına göre; cerrahi maskelerin perakende satışlarında azami uygulanabilecek rakam 1 TL olarak belirlendi. Bu fiyatın üzerindeki satışların fahiş fiyat olarak belirleneceği belirtildi. 1 TL lik rakamın, KDV dahil fiyat olduğu da belirtildi.

Bakanlık açıklaması ise şu şekilde;

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından salgınla mücadelede normalleşme takviminin açıklandığı, 4 Mayıs 2020 tarihli Kabine Toplantısı sonrası alınan kararlar çerçevesinde cerrahi maskelerin perakende satış noktalarında satışı mümkün hale gelmiştir.

- Sponsorlu -

Bu çerçevede marketler, eczaneler, tıbbi cihaz satışı yapan medikal firmalar ve elektronik ticaret platformu üzerinden cerrahi maskelerin satışı yapılabilecektir. Hedefimiz en yaygın ağ ile vatandaşlarımızın en hızlı ve kolay bir şekilde cerrahi maskeleri temin etmesini sağlamaktır.

Cerrahi maskeler, adedi KDV dâhil en fazla 1 (bir) Türk Lirası olacak şekilde tüketicilerimize satışa sunulacaktır. Bu fiyatın üzerindeki satışlar “fahiş fiyat” olarak değerlendirilecektir.

Bu kapsamda, 8 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla ilk etapta, salgının en yoğun görüldüğü İstanbul’da, akabinde büyükşehirlerden başlamak üzere hızlı bir şekilde diğer illerdeki marketlerde de cerrahi maskelerin satışı yapılabilecektir.

Cerrahi maskeler ilk etapta standart 50’li paketler halinde satışa sunulacak olup, önümüzdeki haftadan itibaren maskelerin 10’lu standart paketler halinde de satışa sunulması çalışmaları devam etmektedir.” şeklinde beyanda bulunuldu.

10 lu ve 50 li Paketlerde Satılacak

Bakanlığın açıklamalarından da anlaşılacağı üzere cerrahi maskeler 10 lu paketler ve 50 li paketler halinde satılacak. Bu paketlerle de olsa adet maskenin fiyatı her halükarda 1 TL yi geçemeyecek.

Daha önceden yayımlamış olduğumuz Berberler ve Kuaförlerin Açılma Şartları  konulu içeriğimize de göz atabilirsiniz.

- Sponsorlu -

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.