TwitExpress
Twitter TT Haber Gündem

Teknoloji Devi Olan Huawei’de Büyük Gelişmeler

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sponsorlu

Telefon sektörüne hızlı bir giriş yaparak rakiplerini korkutan Huawei, alt markası olan Honor’un, 5G destekli Kirin 985 işlemcisinin test sonuçlarının sızdırıldığı haberi ile sarsıldı. Kirin 985 5G’nin, Kirin 990 5G’ye yakın bir hızda olması bekleniyordu. Geçtiğimiz saatlerde piyasaya sızdırılan bilgiler bu tahminleri neredeyse çürüttü. Sızan bilgiler doğrultusunda Honor 985 5G’nin en dikkat çeken özelliği, ana çekirdeğe bağlı olan 7 farklı işlemcisi. Bu işlemcilerin 3’ü büyük, kalan 4’ü ise küçük olmakla birlikte sistem şöyle bir yapıya sahip oluyor; 1+3+4. Bu işlemcilerin tamamında aynı tip çekirdekler gözlemleniyor: Cortex A55 ve Cortex A76.

 

Kirin 985 Özellikleri

“Kirin 985, kıyaslandığında – Kirin 820hızlı, Deminsity 1000’den yavaş.”

Kirin 985’in çekirdeklerinden, 4 tane Cortex A76’dan bir tanesi 2.58 GHz iken diğer üçü 2.40 GHz hızında çalışıyor. Diğer dört çekirdek olan Cortex A55 ise 1.84 GHz hızlarına sahip. Bu veriler gözlemlendiğinde ise Kirin 985’in, Kirin 820 modeline kıyasla iki kat daha iyi bir performans sergilemesi bekleniyor.

Huawei’ye Bir Kötü Haber de Google’dan

Amerika Birleşik Devletleri yasağı nedeniyle Huawei, telefonlarda Google uygulamalarını kaldırılmıştı. Teknoloji devlerinden olan bu iki firma, aralarında görüşmeler devam ederken, Google tarafından alınan karar doğrultusunda, Huawei telefonlarının kutuları değişecek gibi duruyor. İlk kutu değişimi ise Xiaomi Mi 10 kutusunda oldu.

- Sponsorlu -

Google Uygulamalarına Kolay Erişim

Xiaomi Mi 10 kutusu vasıtasıyla, Huawei’ye gönderme yapan Google,  Xiaomi’nin yeni telefon kutusunda, Google uygulamalarının kolay erişim özelliğini vurguladı.

Bu Kutuyu Gören Çinli’ler Tepki Gösterdi

Bu kutuyu gören Çinli kullanıcılar, Xiaomi’nin başka bir yerli üretici firmayı dünya genelinde hedef olarak göstermesine büyük tepki gösterdi.

Bu tepkiye dev firma; bu durumun Google kaynaklı olduğunu, Android cihazlarda yazan “Power by Android” yazısından ya da “Intel Inside” yazı ve logosundan farksız olmamakla birlikte, Xiaomi ve Google arasında yapılan iş birliği sonucunda olan bir şey olduğunu belirtti.

 Huawei Bir İlke Daha İmza Attı

Teknoloji dünyasının büyük isimlerinden olan Huawei, kendi bünyesinde bir ilke imza atarak, ilk OLED televizyonunun lansmanını yaptı.

Vision Smart TV X65

huawei smart tv
Huawei Vision Smart TV X65

Her ne kadar Huawei artık Türkiye pazarına artık gelmiyor olsa da, alt markası olan Honor ile birlikte akıllı televizyon pazarında büyük bir pay sahibi. Dünya pazarına yeni eklediği akıllı televizyon ise; Vision Smart TV X65. Tamı tamına 65 inç, 4K çözünürlekte ve OLED panel üzerine kurulmuş olan televizyon, ciddi anlamda yüksek bir görüntü kalitesine sahip. Huawei tarafından geliştirilen işletim sistemi Harmony OS, aynı zamanda televizyonun işletim sistemi olarak kullanılıyor. Huawei’nin ilk OLED televizyonu olan Vision Smart TV X65, 3.500,00 dolarlık bir etikete sahip. Bu modelin Türkiye pazarına girmesi gibi bir durum beklentiler arasında bulunmuyor.

- Sponsorlu -

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.