TwitExpress
Twitter TT Haber Gündem

Sokağa Çıkma Yasağı Cezası Nedir?

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sponsorlu

Bilindiği üzere 10 Nisan 2020 günü saat 21:30 sularında ülkemizde alınan kararlar kapsamında; İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla birlikte; 48 saat süreyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Sokağa çıkma yasağı kapsamında açık olacak iş yerleri belirlenmiş ve bazı muafiyetler getirilmişti. Bu muafiyet kapsamına göre; bu kapsam dahilinde bulunan tüm vatandaşlar sokağa çıkamayacak ve bununla birlikte ilgili tüm iş yerleri de kapalı olacak. Bu yasağa uymayan kişilere bir takım cezai yaptırımların gelmesi söz konusu olacak. Bu yaptırımlar, yani sokağa çıkma yasağına uymamanın cezası ne olacak buna da bir göz atalım.

sokağa çıkma yasağı cezası nedir

Sokağa Çıkmanın Cezası Ne Kadar

Sokağa çıkma yasağı kapsamında açık olacak iş yerleri ile bu iş yerlerinde görevli olan kişiler dışında; diğer vatandaşların 10 Nisan 2020 saat 00:00 itibariyle 48 saatliğine sokağa çıkması halinde uygulanacak cezalar ise şu şekilde.

Para ve Hapis Cezası Var

Bu yasak kapsamında sokağa çıkacak kişilere uygulanacak yaptırımlar şöyle olacak;

  • Sokağa çıkan kişilere 400 TL – 3186 TL arasında para cezası uygulanacak.
  • Yine İl Hıffızsıhha Kurulu’nun aldığı karar kapsamında; TCK ‘nın 195. Maddesine muhalefet suçundan 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilecek.

- Sponsorlu -

TCK 195.Madde Ne Diyor

“Bulaşıcı hastalıklara yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş bulunan kimselerin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uyulmaması, suç olarak tanımlanmıştır. Böylece kamu sağlığının korunması amacı güdülmektedir.”

Ceza Nasıl Kesiliyor

Sokağa çıkma yasağının ihlali halinde; direkt olarak TC kimlik numarası üzerinden cezai uygulama yapılıyor ve ilgili ceza kişinin ikamet adresine posta ile gönderiliyor. Cezanın tebliği ile cezai süreç te başlamış oluyor.

İçişleri Bakanlığı’nın remsi Twitter hesabından yaptığı açıklama;

https://twitter.com/TC_icisleri/status/1248703574504284160?s=20

Sokağa Çıkma Yasağı Uzar Mı ? Twitter Yıkıldı konulu yazımızı da okuyabilir ve Twitter da tartışılan konuda atılan ilginç tweetleri görebilirsiniz.

- Sponsorlu -

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.