TwitExpress
Twitter TT Haber Gündem

Hayat Eve Sığar Uygulaması Ne İşe Yarar-Kullanım Rehberi-

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sponsorlu

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından Covid-19 tedbirleri arasında  sosyal mesafenin korunması, halkın pandeminin büyümemesi için bulaşılcılığı konusunda bilgilendirilmesi, vs. gibi adımlar atılıyor. Ancak en son atılan adımın biraz daha kapsamlı olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar uygulaması (mobil akıllı telefonlar için) adı altında bir mobil uygulamayı devreye almış durumda. Bu uygulamanın oldukça kapsamlı olduğunu belirtmek gerekiyor. Şimdi sizler için Hayat Eve Sığar uygulaması ne işe yarar gibi konulara değinerek, bir kullanım rehberi oluşturmaya çalıştık. Şimdi sırasıyla ilerleyelim.

Hayat Eve Sığar Uygulaması Nereden İndirilir ?

Öncelikle uygulamanın hem Android hem de IOS işletim sistemli cihazlar için desteklendiğini belirtelim. Dolayısıyla IOS kullananlar ve Android kullananlar için hemen linki aşağıya bırakalım. Ayrıca tüm aşamaları da anlatımla birlikte resimli olarak sizlere sunalım.

Apple (IPhone – IPad) cihazlar için buradan https://apps.apple.com/tr/app/hayat-eve-s%C4%B1%C4%9Far/id1505756398?l=tr

Android cihazlar için ise buradan https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.gov.saglik.hayatevesigar&hl=tr indirebilirsiniz.

hayat eve sığar uygulaması nasıl indirilir

Hayat Eve Sığar Uygulaması Kurulum Aşamaları

Uygulamamızı cep telefonumuza indirip kurulumu da tamamlandıktan sonra programa girip iç ayarlarının yapılmasına sıra geliyor.  Programı açtığımızda ilk olarak karşılacağımız; Hayat Eve Sığar uygulamasının bize bildirim göndermek istediği ve buna izin vermek isteyip istemeyeceğimiz sorusudur. Tabii ki bu durum her kullanıcının kendi inisiyatifinde. Ancak bizler uygulamadan tam anlamıyla istifade edebilmek adına; “İzin Ver” bölümünü tercih ederek sonraki aşamalara devam ediyoruz. “İzin verme” diyenler de sonraki aşamalara geçebilirler, bunu da belirtmiş olalım.

Sonraki aşamada; uygulamanın bizleri ve çevremizdeki kişileri virüsten koruması için T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirildiği konusunda bilgi veren bir ekran karşılıyor.

Online Covid-19 Testi

İlerle diyerek yine bir sonraki bölüme geldiğimizde; “Online Covid-19 Testi” olarak adlandırılan ve belirli zaman dilimlerinde Covid-19 semptomları açısından derlenmiş birkaç soruyla hazırlanan testi bize sunuyor. Tahminimiz; sistem sürekli olarak cevaplarımız arasında belirli dönemlerde bir kıyaslama yaparak bizlere hastalık konusundaki risk durumumuzu sunuyor olabilir. Elbet ileride daha da geliştirilmesi muhtemeldir.

hayat eve sığar aile takibi

Aile Takibi

Bu bölümde verilen detaya baktığımızda; ailen ve etrafındaki kişileri “Ailem” diye belirtilmiş bir grupta toplayabileceğimiz ve bu gruptaki kişilerin durumları hakkında uygulama üzerinden haberdar olabileceğimiz anlamına geliyor. Ancak burada küçük bir noktayı hatırlatalım. İlgili kişiyi “Ailem” grubuna ekleyebilmeniz için kendisinin bu duruma izin vermesi gerekiyor.

Risk Bölgeleri : Konum İzni ve Önemi

- Sponsorlu -

Bu aşamada uygulama size konum bilgilerininin kullanılmasına izin verip veremeyeceğinizi soruyor. Konum bilgilerini paylaşıp paylaşmamak yine kullanıcının inisiyatifinde. Konum bilgisi paylaşıldığında kullanıcı için artı bir durum söz konusu. Bu durum ise şu şekilde.

Uygulamanın arka planın işleyen bir konum verisinde; corona virüs açısından riskli bulunan bölgelerin bir haritası bulunuyor. Konum paylaşımına izin veren kullanıcılar; bu riskli bölgelere yaklaştığında uygulama tarafından bildirim gönderiliyor ve uyarılıyor. Belki de uygulamanın en önemli ve faydalı özelliğinin bu olduğunu söylemek mümkün. “İlerle” diyerek sonraki bölüme geçiyoruz.

hayat eve sığar uygulaması çalışmıyor

Hesap Doğrulaması

Bu aşamaya kadar olan bölümlere ilişkin bilgileri hazmedip, gerekli ayarları da yaptığımızı varsayarak; hesap doğrulama bölümüne geçiş yapıyoruz. Hesap doğrulama işlemi için tekrar “İlerle” diyerek, cep telefonu numaramızı ilgili bölüme girerek, “Kod Gönder” butonuna basıyoruz.

hayat eve sığar uygulamasi indir

Belirtmiş olduğumuz cep telefonuna SMS (kısa mesaj) olarak gelen numarayı “Doğrulama Kodu” bölümüne yazıyor ve ilgili onay işlemini yapıyoruz. Konum servisleri konusunda sorulan soruya da tercihinizi göre cevap veriyoruz.

hayat eve sığar uygulaması nasıl kullanılır

Bluetooth

Uygulama Bluetooth verisinin de açık olması konusunda bir uyarıda bulunuyor. Buradan konum bilgisi ile birlikte bluetooth verisini de kullanacağı anlamını çıkarıyoruz. Bluetooth ile ilgili izin sorusuna da “İzin Verme” ya da “Tamam” şeklinde izin verdikten sonra uygulamanın paneline yönlendiriliyoruz.

Uygulamanın Kullanımı

Şu an ciddi bir yoğun talep olması nedeniyle uygulamanın aktif bir şekilde kullanılamadığını belirtelim. Ancak tüm Türkiye’nin aynı anda indirmek istediği bir mobil serviste bu tarz durumların normal olduğunu, ilerleyen saatlerde uygulamanın rahatça kullanılabileceğini söyleyebiliriz.

hayat eve sığar ne işe yarar

Neler Yapabilirsiniz

  • Arayüzde görüleceği üzere; ailem bölümünden ailenize kişiler ekleyebilir, ekli olan kişilerin durumları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bununla birlikte “Yoğunluk” bölümünden de riskli bölgeleri, yaklaşmanın bulaşıcılık açısından tehlike arz ettiği yerleri görebilecek, bu bölgelere farkında olmadan bile osla yaklaşmanız halinde uyarı alacaksınız. Tabii ki bu uyarıyı konum bilgisini paylaşan kullanıcılar alabilecek.
  • Hesabım bölümünden de hesabınız ile ilgili detayları görebiliyor olacaksınız.
  • Sağlık Durumu bölümünde ise; Covid-19 online testi olarak yazımızın başında belirttiğimiz soruların yer aldığını görüyoruz. Bu sorulara cevaplayarak, hem ailem grubundaki kişilerin sizin durumunuz hakkında güncel bilgi almasını sağlayacak hem de bu bilgileri yine aynı şekilde Sağlık Bakanlığı ile paylaşmış olacaksınız.
  • Tekrar hatırlatalım; uygulamanın ilk birkaç günü yoğunluk nedeniyle aksaklıklar yaşanabilir. Ancak en kısa sürede sistem oturacak ve tüm vatandaşlar tarafından aktif şekilde kullanımı sağlanacaktır.

Daha önceden sizlerle paylaşmış olduğumuz Sokağa Çıkma Yasağına Uymamanın Cezası Nedir konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.

- Sponsorlu -

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.