TwitExpress
Twitter TT Haber Gündem

Efsane Tarih Paylaşımı Yapan 18 Twitter Hesabı

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sponsorlu

Birçok farklı mecradan kişilerin bulunduğu bir sosyal medya olan Twitter, herkesin kendi ilgi alanına göre birçok hesap bulabileceği bir yer haline gelmiş durumda. Twitter’ın bu özelliği, herkesin kendi işine ve ilgi alanlarına yönelik bilgiler edinmelerini bir hayli kolaylaştırmakta. Twitexpress.com olarak daha önce de diğer sektör ve ilgi alanlarındaki faydalı hesapları sizlerle paylaştığımız üzere; bu yazımızda efsane tarih paylaşımı yapan 18 Twitter tarih hesaplarını paylaşacağız.

Twitter Tarih Hesapları

efsane twitter tarih hesaplari
Twitter Tarih Hesapları

Paylaşacağımız hesapların sıralamasında; kişiler, dergiler ve sayfalar arasındaki önem, bilgi düzeyi, kıdem vs. gibi konuların ilgisi yoktur. Her biri takipçilerini tarih konusunda bilgilendirmek amaçlı hareket eden hesaplardır.

1- Tarih Arşivi

“Tarih, arşivde aranır” sloganları ile bizlere görsel eşliğinde tarihi yansıtmakta olan hesap. Tarih Arşivi, tarihten kesitleri açıklamalarıyla paylaşıyor.

2- Aktüel Arkeoloji

Aktüel Arkeoloji hesabı, aynı zamanda Aktüel Arkeoloji dergisinin resmi Twitter hesabıdır. Paylaşımlarında, yapılan çalışmalarda bulunan tarihi eserleri görseller eşliğinde aktaran aktif bir Twitter hesabı. Tarihe ve tarihi eserlere ilgisi olanların mutlaka takip etmesi gereken türden bir hesap.

3- Talha Uğurluel

Aynı zamanda tarih yazarı olan Talha Uğurluel, Twitter hesabında tarihe yönelik bilgilendirici paylaşımlar yapmaktadır. Gazetici, Tarihçi, Araştırmacı yazar Talha Uğurluel’in resmi twitter hesabı;

4- Arkeofili

Arkeoloji sevenlerin mutlaka takip etmesi gereken türden olan bir hesap daha. Arkeofili, “Herkes için arkeoloji” sloganı ile yola çıkan, lisans üstü arkeologlar tarafından yürütülen bir arkeoloji hesabı.

5- İlber Ortaylı

Tarih dendiği zaman, İlber Ortaylı’ya yer vermemek olmazdı. Ünlü tarih bilimci Prof. Dr. Halil İnalcık’ın öğrencisi olan Prof. Dr. İlber Ortaylı, Twitter üzerinden günlük paylaştığı gönderilerin yanı sıra, tarihten dipnotlarda paylaşmakta. Galatasaray Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan İlber Ortaylı’nın Twitter hesabı;

6- History

Yabancı bir hesap olsa da; yer vermeden geçemedik. Twitter’ın en popüler tarih hesaplarından birisi olan History, özellikle eskiçağ tarihine ait gönderi paylaşımları yapan, İngilizce bir hesaptır.

7- Ballandalus

Ortaçağ tarihi hakkında, orjinal bilgileri tweet atan yabancı bir hesap.

8- Arkeoloji ve Sanat

Tarihin tozlu kalıntılarını gün yüzüne çıkartan bir hesap daha. Tarihten kesitlerle birlikte bilgiler paylaşan Arkeoloji ve Sanat, arkeoloji çalışmaları sırasında olan son dakika haberlerini, detaylı bir şekilde anlatıyor.

- Sponsorlu -

10- Ottoman Imperial Archives

Osmanlı tarihine ilgi duyanların mutlaka takip etmesi gereken bir sayfa olarak görüyoruz. Osmanlı dönemine ait görselleri paylaşan hesap, tweetlerini hem Tükçe, hem de İngilizce olarak paylaşıyor.

11- Derin Tarih Dergisi

Derin Tarih Dergisinin resmi twitter hesabı. Ağırlıklı olarak Osmanlı tarihi hakkında bilgiler paylaşılsa da, Dünya tarihinden de kesitler paylaşıyorlar.

12- Lost Islamic History

İslam tarihi severler buraya. Unutulmuş islam tarihi eserlerini gün yüzüne çıkartan bir Twitter hesabı olan Lost Islamic History, her ne kadar İngilizce bir Twitter hesabı olsa da mutlaka ilginizi çekecektir.

13- Bint Battuta

Din, dil, kültür ve tarih hakkında paylaşımlar yapan Bint Battuta, ağılıklı olarak islam tarihini paylaşmakta.

14- Osmanlı Devleti

Osmanlı devleti zamanından kalan yapıtları ve eserleri paylaşan bir hesap. Tweetlerinde Osmanlı döneminden bilgilere ve alıntılara da yer veriyor.

15- Mustafa Armağan

Tarih yazarı olan Mustafa Armağan’ın resmi Twitter hesabı. Mustafa Armağan, Twitter hesabında gündelik paylaşımların yanında, tarihten alıntılar da paylaşıyor.

16- Tarih Kurdu

Tweetlerinde tarihe dair her şeyi bulabileceğiniz bir hesap. Tarih Kurdu, paylaştığı tweetlerde arkeolojik çalışmalardan, tarih dipnotlarına kadar her türlü bilgiyi barındırıyor.

17- Tarih Dergi

Tarih Dergi’nin Twitter hesabı. Tarih Dergi Twitter hesabında, genel olarak günümüzde yaşanan olayların tarihteki karşılığını paylaşıyor. #tarihtebugün hashtag’i eşliğinde, bilgi verme amaçlı tweetler de paylaşıyorlar.

18- Arkeoloji Bülteni

Arkeoloji Bülteni, genellikle arkeoloji sayfalarında ki bilgileri, retweet yaparak sunmakta. Bu özelliği, sayfada bulunan bilginin sayısını ve derinliğini arttırıyor. Arkeoloji sevenlerin, bu sayfayı beğeneceklerine eminiz.

Edebiyat Meraklılarının Mutlaka Takip Etmesi Gereken, Twitter Edebiyat Hesapları hakkında yazdıklarımızın ilginizi çekeceğinden eminiz.

- Sponsorlu -

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.