TwitExpress
Twitter TT Haber Gündem

Celal Şengör Canlı Yayında Uyuya Kaldı

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sponsorlu

Hepimiz onu sıcak kanlı tavrı, üstün bilgisi ve İlber Ortaylı ile olan yakın arkadaşlığıyla hafızamıza kazıdık. O’nu profesörden ziyade, ekranların güler yüzlü Türk bilim insanı olarak hatırlıyoruz. 8 Nisan akşamı, Fatih Altaylı’nın moderatörlüğünü yaptığı Teke Tek programına Skype üzerinden  bağlanan Celal Şengör, İlber Ortaylı’nın konuşması sırasında uyuması üzerine trend topic haline geldi. Bu durumdan sonra Fatih Altaylı’nın, “Uykunuzu aldınız mı Celal Bey” sorusuna , Celal Şengör, “Ben İlber beyi ilgiyle dinliyordum aslında” cevabı sevenlerini yine güldürdü. Buna benzer bir takım canlı yayın kazaları, ikilinin katıldığı Teke Tek programında önceden de yaşanmıştı. Bu olayın sonrasında Türk Twitter hesaplarından paylaşılan gönderiler ise şöyle;

Bu olay sonrasında Celal Şengör’ün ilginç bir şekilde dudağını yalaması, sevenlerini bir kez daha güldürdü.

Profesör Doktor Celal Şengör Kim?

- Sponsorlu -

Ali Mehmet Celal Şengör, 24 Mart 1955 tarihinde İstanbul’da doğan, Türk akademisyen, bilim insanı, jeolog ve mütefekkirdir. Şu anda İstanbul Teknik Üniversitesi, Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü’nde görev yapmaktadır.

Celal Şengör’ün Hayatı

Hem anne hemde baba tarafından Rumeli göçmeni olan Celal Şengör, 24 Mart 1955’te, yüksek gelirli bir ailenin çocuğu olarak İstanbul’da doğmuştur. İlkokul öğrenimine İstanbul Şişli Terakki İlkokulu’nda başlayan Celal Şengör, 5. sınıfta öğretmenine ettiği hakaretten dolayı okuldan atılınca, Beyazıt İlkokulu’na geçiş yaptı. Orta öğretim hayatına Beyazıt Lisesinde başlayan Şengör, sonrasında Robert Koleji’ne geçiş yaparak lise eğitimini tamamladı. 1973 senesinde liseden mezun oldu ve State University of New York at Albany’de üniversite hayatına başladı. 1978 senesinde jeolog olarak mezun olan Prof. Dr. Şengör, aynı üniversitenin yüksek lisansına devam etti ve 1979 senesinde yüksek lisansını bitirdi. 1981 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi’nde genel jeoloji kürsüsü asistanı olarak başlayan akademisyenlik hayatı, 1982 senesinde kendisine State University of New York at Albany’den doktor ünvanını vermesi ile devam etti. 1986 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi genel jeoloji anabilim dalında doçent ünvanını alan Şengör, 1992 senesinde yine İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi genel jeoloji anabilim dalında profesörlüğe yükseldi.

celal sengor uyuyakaldi

8 Dil Biliyor

Prof. Dr. Celal Şengör, 8 dil bildiğini ve bu dillerin 3’ünü ileri düzeyde olduğunu söylüyor. Bu diller;

İleri Düzey: İngilizce, Fransızca ve Almanca
Orta Düzey: İtalyanca, İspyanyolca, Osmanlı Türkçesi, Flemenkçe ve Protekizce

- Sponsorlu -

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.