TwitExpress
Twitter TT Haber Gündem

5G Teknolojisinin Koronavirüs Üzerindeki Etkisi

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sponsorlu

Bilim dünyasının yeni tanıdığı bir virüs olan Covid-19, dünyanın her yerine yayılmış durumda. İnternet üzerinde dolaşan söylentiler, bu virüsün 5G ile yayıldığı yönünde. Bu yönde bilimsel bir açıklama bulunmamakla birlikte, Prof. Dr. Tunaya Kalkan’ın açıklaması şöyle;

5G daha hızlı iletişim için farklı frekansları kullanan bir sistemdir. 4G’ye göre daha fazla cihaz ile hızlı bağlantı sağlar. Covid-19 ile haberleşme sistemleri arasında ilişki kuran iddialarda 60 GHz bandından söz ediliyor. Bu frekans oksijen ile girişim yapar. Oksijen molekülü 60 GHz de dönme hızını arttırarak (rotasyon) enerjiyi absorbe eder. Bu banttaki sinyallerin oksijen molekülleri tarafından zayıflatıldığı bilinmektedir. Ancak bu frekansın şiddeti çok düşüktür ve uzak mesafelere de ulaşamaz. Bu nedenle insana etkisi yok denecek kadar azdır. 5G deki 60 GHz öncelikle oksijeni etkilemeye yetmez. Ayrıca uzak mesafelere ulaşamadığından çevreye etkisinden bahsedilemez. Korana virüsü ile ilgisinden ise kesinlikle söz edilemez. Bu komplo teorilerini bazı kişilerin espri olsun diye çıkarttığını ve maalesef bunların ciddiye alınarak bir şekilde yayıldıklarını düşünüyorum. Başka bir izahı olamaz.

5G Teknolojisinin Koronavirüs Üzerindeki Etkisi Prof. Dr. Tunaya Kalkan İstanbul Aydın Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Başkanı

5G hakkındaki bu söylentilerin yanı sıra, hayatımızda olan tek tehlike Covid-19 değil. Hayatımızın içinde ciddi bir kirlilik söz konusu ve bu kirlilik sadece bilgi kirliliği değil. Ciddi anlamda bir doğa kirliliğinin içerisinde bulunmaktayız. Covid-19 sonrasında da, salgında olduğu gibi temizlik ve doğru bilgiye ulaşma çabamızı sürdürmeliyiz.

Diğer Bir Söylenti; Covid-19, 5G Yüzünden Oldu

İzmir Elektrik Mühendisleri Odası, yeni tip koronavirüs olan Covid-19 virüsü ile 5G teknolojisi arasında bir ilişki olduğuna dair bilimsel açıklama olmadığını, internette yazanların sadece bir iddiadan ibaret olduğu açıklamasını yaptı. Hatta test amaçlı olarak sadece bir adet 5G istasyonun Türkiye’de bulunmasının bunun kanıtı olduğunu belirtti.

Son dönemde Twitter üzerinden yayılan 5G istasyonlarının, koronavirüs riskini arttırdığına dair haberlerin asılsız olduğunu vurguladılar. Virüsün çıkış noktası olarak bilinen Çin’in Wuhan kentinde ise sadece 3 tane istasyon bulunduğunu ve bu istasyonların, 4G istasyonlarının geliştirilmesi sonucu kurulduğu aktarıldı.

- Sponsorlu -

Twitter üzerinden 5G teknolojisi hakkında atılan twitlerin bir kısmı şöyle;

Koronavirüs Aşısında Türk Hekimlerinden Büyük Gelişme! yazımızı okumak isterseniz linke tıklamanız yeterli olacaktır.

- Sponsorlu -

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.